Потребни состојки: ориз, вода, масло, сол

Подготвување: Се става водата да зоврие. Пред да зовврие се додава малку масло или маргарин и сол. Потоа се додава оризот и се вари на тивок оган, со постојано мешање, додека водата целосно да испари.

Посебно се загрева масло и со него се попарува оризот. За ова јадење, ценетиот готвач од Кочани, Ванчо Лазаров вели дека соодносот на оризот и водата е 1:2, затоа што потоа се додава зејтин, кој исто така се впива во оризот. Откако ќе се свари, се остава содржината да одмори во тенџерето покриено со капак. Откако малку ќе се излади, се сервира во чинии и озгора, по желба, се ренда сирење.